Sakarā ar straujo COVID-19 izplatību, 2020.gada 12.martā Ministru kabinets ir izdevis rīkojumu Nr.103 „Par ārkārtējās situācijas izsludināšanu”, kurš vēlāk bija grozīts un papildināts, un ar kuru tika ieviesti vairāki ierobežojumi gan fiziskām, gan juridiskām personām.
Ieviestie ierobežojumi, neapšaubāmi, ietekmē gan esošās tiesiskās attiecības, gan arī nākotnes tiesiskās attiecības. Līdz ar ko rodas jautājums, ko darīt, ja saistību izpildīšana kļuva neiespējama, piemēram, ja valsts ieviesto ierobežojumu dēļ nācās apturēt saimniecisko darbību, bet nomas maksāšanas saistību par telpām, kur tiek veikta saimnieciskā darbība, neviens nav atcēlis? Vai šāda situācija un līdzīgas situācijas, kuras ir radušās COVID-19 izplatības dēļ, var tikt uzskatītas par nepārvaramu varu?
Juridiskais birojs SIA Law Office „INLAT PLUS international” palīdz izskaidrot, ko darīt tādā gadījumā, ja Jūs nespējat izpildīt ar līgumu uzņemtās saistības sakarā ar valsts ieviestiem ierobežojumiem COVID-19 izplatības dēļ.
Kādi apstākļi var tikt uzskatīti par nepārvaramas varas apstākļiem? Nepārvaramas varas apstāklis – ir neparedzēts notikums, kuru nav iespējams novērst un kura dēļ puse, kura uzņēmās saistības uz līguma pamata, nespēj izpildīt savas līgumā uzņemtās saistības. Nepārvaramas varas apstākļu iestāšanās var būt par pamatu līgumisko saistību nepildīšanai, bet katra situācija jāskatās atsevišķi.
COVID-19 izplatība pati par sevi nav nepārvaramas varas apstāklis, bet valsts ieviestie ierobežojumi var tikt uzskatīti par nepārvaramas varas apstākļiem. Lai saprastu, vai apstāklis var tikt uzskatīts par nepārvaramu varu, nepieciešams ņemt vērā sekojošo:
Piemērs: viens no valsts ieviestajiem ierobežojumiem – aizliegums rīkot jebkādus publiskos pasākumus. Uzņēmums, kura darbības veids ir bērnu pasākumu organizēšana un vadīšana, ir jāaptur sava saimnieciskā darbība šajā jomā sakarā ar valsts ieviestajiem ierobežojumiem. Tajā pašā laikā šim uzņēmumam ir ar līgumu uzņemtās saistības attiecībā pret telpu iznomātāju, kur tiek rīkoti šie pasākumi. Tā kā saimnieciskā darbība ir apturēta, uzņēmumam nav ienākumu un nav arī līdzekļu, lai segtu šīs saistības. Tas nozīmē, ka līgumsaistību izpilde nav iespējama, līdz ar to valsts noteiktie ierobežojumi šajā konkrētajā gadījumā ir uzskatāmi par nepārvaramu varu un var būt par pamatu līgumsaistību nepildīšanai (neveikt apmaksu par telpu nomu).
Svarīgi uzsvērt, ka katra situācija tiek skatīta atsevišķi un nav kopīga risinājuma priekš visām situācijām. Ja jūs esiet saskārušiem ar situāciju, kurā nav iespējams izpildīt savas līgumsaistības valsts ieviesto ierobežojumu dēļ, rīkojaties, jo nepārvarama vara kā pamats saistību neizpildei netiek definēta automātiski. Lai varētu piemērot nepārvaramu varu, tad jāsāk ar to, ka par šiem apstākļiem jāpaziņo otrai pusei.